BabyOcean to niepubliczny żłobek angielsko-włoski. To wyjątkowe miejsce, w którym, jak w oceanie, zanurzamy dziecko w językach obcych – włoskim i angielskim. Uczymy poprzez immersję językową, czyli przebywanie w otoczeniu wypełnionym danym językiem, przez co staje się on naturalnym środowiskiem dzieci. 3 języki do trzeciego roku życia – to nasze hasło przewodnie. Stonowane kolorystycznie wnętrza, zdrowe posiłki, wspaniała kadra – to wszystko sprawi, że dzieci czują się u nas, jak w domu. Przyjdź i zanurz się w naszym językowym oceanie!

IMMERSJA JĘZYKOWA

Immersja językowa – Early Partial Immersion

Język angielski i włoski używane są jako drugi i trzeci język komunikacji podczas codziennych sytuacji, a także wybranych zajęć. Część opiekunów używa języka polskiego, a kolejnych dwóch konsekwentnie języka angielskiego i włoskiego. Dzieci mogą zwracać do wszystkich opiekunów w mowie ojczystej, jednak opiekunowie mówiący w języku angielskim i włoskim zawsze odpowiadają w języku obcym według zasady: jedna osoba jeden język. Dzięki metodzie Early Partial Immersion dzieci przygotowywane są do trójjęzyczności.

Ciekawym faktem jest, że wielojęzyczność nie jest wyłącznie cechą dzieci wychowanych w rodzinach rodziców pochodzących z różnych krajów. Warunkiem wielojęzyczności jest bowiem wprowadzenie nauki języka obcego przed 3 rokiem życia. W BabyOcean oferujemy naszym podopiecznym właśnie taką możliwość.

Małe dzieci przyswajają wiedzę bez wysiłku, w trakcie zabawy. Dlatego warto zaczynać naukę języków obcych jak najwcześniej.

Są różne metody nauki języków obcych stosowane w przypadku maluchów. Wśród nich wyróżnia się metoda otaczania dziecka językiem, zanurzenia w języku, zwana immersją językową. Maluch słucha całych zdań i wypowiedzi, które przyswaja i – po pewnym czasie – bezbłędnie rozpoznaje. W BabyOcean czas przeznaczony na język obcy jest nim wypełniony w całości – zarówno w nauczanych frazach, jak i w zabawie, a także w poleceniach czy wykonywaniu z dzieckiem prostych czynności higienicznych, jedzeniu posiłków etc.

W ten sposób w głowie dziecka powstają osobne kanały – zarówno na język ojczysty, jak i języki obce. Dzięki temu dziecko nauczy się naturalnie w danych sytuacjach używać języka obcego w momencie, gdy usłyszy jakieś sformułowanie w tym właśnie języku.

Im wcześniej dziecko zaczyna przygodę z językiem, tym lepiej. Widać to po tempie, w jakim dziecko opanowuje język ojczysty – po 3-4 latach biegle posługuje się językiem, którym było otoczone i który słyszało w przeróżnych kontekstach.

Ciekawość świata i nowości

Małe dzieci są bardzo ciekawe wszystkiego. W pierwszych latach wręcz przyjmują wszystko dokładnie tak, jak im podajemy to my – rodzice, opiekunowie. Nie czują zagrożenia słysząc nowy język. Pytania „dlaczego” zaczynają się dużo później. Starsze dzieci mają też więcej oporów w otoczeniu języka innego niż zwykle używany.

Czas z dzieckiem

Zanurzenie w języku to w Baby Ocean również forma spędzenia czasu z dziećmi. Korzystając z naszych metod edukacyjnych dbamy o dobrą atmosferę i pogłębiamy kontakt z podopiecznymi. Przede wszystkim bawimy się, ale i wspólnie przeżywamy każdy spędzony razem dzień w otoczeniu języka obcego. Zachęcamy rodziców do kontynuowania naszej pracy „po godzinach” i wprowadzenia w życie rodziny takiej formy spędzania czasu z dziećmi – zabawy językowe, słuchanie i śpiewanie piosenek, drama itp.

Chłonność umysłu i poszerzenie horyzontów

Malutkie dzieci mają niesamowicie chłonne umysły. Naukowcy stwierdzili, że około połowa naszych zdolności do uczenia się rozwija się w wieku do 4 lat, a główne drogi nerwowe odpowiedzialne za dalsze przyswajanie wiedzy powstają w naszym mózgu do drugiego roku życia.

Ponadto immersja językowa stanowi znakomite, stymulujące otoczenie, w którym tempo rozwoju umysłowego dziecka jest szybsze. Dotyczy to aspektów językowych, ale i innych obszarów rozwoju dziecka: kreatywności, wyobraźni wizualnej, emocjonalności etc.

Poprzez kontakt z językiem obcym tak wcześnie dziecko uczy się również myślenia abstrakcyjnego. Widzi przedmiot i uczy się, że jest słowo, które ten przedmiot określa. Zaczyna rozróżniać, że istnieje przedmiot oraz słowo oznaczające ten przedmiot, np. łóżko. Posiadanie przez dziecko wiedzy, że przedmiot z czterema nogami, na którym śpimy, można nazwać słowami „łóżko”, „a bed” (angielskie) i „il letto” (włoskie), pomaga mu uświadomić sobie różnicę pomiędzy przedmiotem a słowem, czyli abstrakcją.

Zmiany w świecie

Nauka języków obcych jest również niezwykle istotna ze względu na ciągłe zmiany w otaczającym świecie wywołane rewolucją informacyjną. Kiedyś znajomość języka obcego była czymś wyjątkowym, teraz jest to konieczność, a władanie kilkoma językami staje się wręcz coraz bardziej normalne.

Radość, regularność

Nauka języka obcego jest procesem, który trwa przez całe życie, dlatego tak bardzo ważne są dwa aspekty nauczania: regularność oraz radość płynąca z nauki. Najistotniejsze jest dobre nastawienie dziecka do danego języka. To, co przynosi radość, będzie dla dziecka ciekawsze i łatwiej to wchłonie. W BabyOcean staramy się wykorzystać czas z językiem jak najlepiej.

Odpoczynek

Niezwykle istotny jest dla dziecka odpoczynek od intensywnego chłonięcia języków obcych, dlatego polskojęzyczni opiekunowie w BabyOcean zapewniają idealny balans dla naszych podopiecznych przy zachowaniu podobnych metod edukacyjnych i zabaw dostosowanych do wieku dzieci. Opiekunowie obcojęzyczni pozostają z dziećmi w ciągu całego dnia i komunikują się z dziećmi wyłącznie w danym języku. Po pewnym czasie dzieci kojarzą daną osobę z danym językiem i nie stanowi dla nich problemu odpowiednia komunikacja.

JAK TO DZIAŁA?